Zverejňovanie

Oznámenie výsledku vybavenia petície č. 2-2023

Dňa 06.06.2023 bolo Mestu Nové Mesto nad Váhom doručené podanie – „ Petícia obyvateľov (vlastníkov) 24 BD proti plánovanej revitalizácii dvorov a „ Vybudovaním parkovacích státí“, medzi bytovkami na Ul. Krčméryho 867 a Ul. kpt. Nálepku 853, namiesto stávajúceho oplotenia“.

V petícii sa uvádza, že Mestský úrad v Novom Meste nad Váhom  s nikým nekonzultuje plánované vízie vo výstavbe do budúcich rokov ohľadom vybudovania „ parkovacích státí medzi bytovými domami a revitalizáciou dvorov“.

Poukazujú na to, že v prvom rade sa majú informovať všetci ľudia, ktorých sa to bezprostredne týka a to prostredníctvom poslancov v ich obvodoch.

Občania poukazujú na dlhoročné užívanie a udržiavanie dvorov, odpracovali na nich nespočetné množstvo brigádnických hodín, najímali si a zaplatili ľudí, ktorí trávu pokosili a pohrabali, príkladne sa o pekné prostredie starajú. Ďalej poukazujú na ekológiu a čisté životné prostredie a tiež prikladajú protokol o informatívnom meraní oxidu dusičitého vykonaného ZŠ kpt. Nálepku a pod.

Podľa §5 ods. 5 zákona o petičnom práve platí: “Príslušný orgán verejnej moci je povinný prešetriť a vybaviť petíciu tak, aby zistil skutočný stav veci, jeho súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom. Výsledok petície písomne oznámi do 30 pracovných dní od doručenia petície, alebo od odstránenia jej nedostatkov podľa ods. 4 zástupcovi.“

Preukázané zistenia a výsledok šetrenia petície:

Prešetrením bolo zistené, že sa pripravuje výstavba bytových domov a polyfunkcie v lokalite za poliklinikou a vedľa obchodného domu BILLA. Boli vydané územné rozhodnutia vo veci predmetnej výstavby. Pripravovaná výstavba prinesie nutné zmeny v organizácií dopravy tak, aby doprava bola bezpečná a plynulá. Zároveň chce mesto riešiť aj požadovanú cyklodopravu v tejto časti mesta. Mesto sa musí pripravovať na zmeny v doprave. Ulica kpt. Nálepku bude v budúcom období zrekonštruovaná. Bude spracovaný projekt dopravy, v rámci ktorého bude riešená križovatka (ulíc: kpt. Nálepku – Piešťanská – Dukelská – Ctiborova).

V tejto časti mesta je už teraz nedostatok parkovacích miest a preto je potrebné hľadať vhodné riešenie parkovania v tejto lokalite.

Jednou z  alternatív je návrh vytvorenia odstavných plôch vo vnútrobloku Ul. kpt. Nálepku a Ul. Krčméryho na pozemkoch, ktoré sú vo vlastníctve mesta. Preto mesto oslovilo architektov, ktorí majú spracovať projekt revitalizácie vnútrobloku v dvoch variantoch, kde budú riešiť možnú odstavnú plochu. Pri navrhovaní odstavných plôch je podmienkou zachovanie čo najväčšieho počtu stromov,  najmä dlhovekých líp, vyčlenenie priestoru na oddych vo vnútrobloku a dotvorenie prostredia zeleňou a hracími prvkami pre deti. V súčasnosti je vnútroblok oplotený a je využívaný výlučne  obyvateľmi priľahlých bytových domov. Ide o pozemok vo vlastníctve mesta, ktorý kosia a udržiavajú Technické služby mesta Nové Mesto nad Váhom.

Konštatujeme, že v súčasnosti nie je spracovaný žiadny konkrétny návrh riešenia, k  dnešnému dňu nebolo začaté žiadne povoľovacie konanie vo veci plánovanej revitalizácie dvorov a vybudovania parkovacích státí  medzi bytovkami na Ul. Krčméryho 867 a Ul. kpt. Nálepku 853 namiesto stávajúceho oplotenia.

Pokiaľ mesto začne konanie vo veci revitalizácie, posúdi ho z hľadiska starostlivosti o životné prostredie a požadovaných opatrení a ich dôsledkov, ďalej preskúma súlad s platnou územnoplánovacou dokumentáciou, dodržanie funkčného využitia územia a dodržania regulatívov danej lokality.

Až po  vypracovaní návrhu budú mať možnosť účastníci konania a dotknuté orgány podať vyjadrenia a stanoviská k návrhom. Príslušný povoľujúci orgán bude povinný zohľadniť stanoviská a vyjadrenia účastníkov konania a dotknutých orgánov.

Z vyššie uvedených dôvodov bola petícia vyhodnotená ako neopodstatnená.

Mesto Nové Mesto nad Váhom šetrením  petície nezistilo nesúlad, alebo rozpor s právnymi predpismi, ani s verejným záujmom a petícii nevyhovuje.

Odoslaním  písomného oznámenia o výsledku podanej petície sa petícia považuje za vybavenú podľa § 5 ods. 5 zákona 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov.

Ing. František Mašlonka, v. r.
   primátor mesta