História budovy

Budova, v ktorej je zriadené Klientske centrum patrí k najstarším a najvzácnejším architektonickým pamiatkam námestia. Nachádza sa na rohu námestia a Komenského ulice. Novomešťania ju poznajú pod viacerými názvami. Tí najstarší pamätníci ju mohli poznať ako chýrnu cukráreň. V období socializmu mala síce oficiálny názov – Robotnícky dom, ale málokto ju tak pomenovával, pretože pre Novomešťanov to bola proste „Ryba“, podľa predajne lahôdok a výrobkov z rýb, ktorá v nej po dlhé roky sídlila. Historici sa v súčasnosti takýmto tendenčným i keď zažitým názvom vyhýbajú, pretože vzhľadom na jej bohatú históriu si táto budova zaslúži adekvátnejšie pomenovanie. Hoci jej prvým známym vlastníkom bol remeselník – mešťan Juraj Kováč, nemožno ju nazývať meštianskym domom, pretože v roku 1589 ju už vlastnili šľachtici – Bánfyovci, dediční páni Beckovského panstva. Pravdepodobne v roku 1590 ju dostali do vlastníctva Nádašdyovci. Podľa tohto významného šľachtického rodu sa budova zvykne pomenovávať ako šľachtická kúria - „Nádašdyovec“.

V roku 1629 Pavol Nádašdy - syn Alžbety Báthoryovej, imskriboval kúriu Ľudovítovi Ňárymu a šľachtická rodina Ňáryovcov ju vlastnila vyše 100 rokov. Poslednými šľachtickými vlastníkmi kúrie boli Erdödyovci, ktorí ju vlastnili až do druhej poloviny 19. storočia. Spomenuté zmeny vo vlastníctve budovy však samozrejme nezachytávajú celú históriu budovy. Napr. v 17. storočí musela odolávať mnohým vojenským vpádom, či to boli vpády Turkov na územie mesta, alebo vpády cisárskych alebo povstaleckých vojsk. Zvlášť ničivý bol vpád poľských kozákov v roku 1624, ktorí zapálili  všetky domy na námestí a povraždili polovicu obyvateľstva v meste. Budova kúrie bola takmer zničená aj po veľkom požiari v roku 1705. Svetlým okamžikom v histórii kúrie bol 6. a 7. júl v roku 1622, keď v jednej z jej miestností „prenocoval“ najcennejší poklad, Uhorského kráľovstva - kráľovská koruna s ostatnými korunovačnými klenotmi.

Od polovice 19. storočia končí šľachtická história kúrie, stáva sa z nej dom, v ktorom sa striedajú rodiny židovského náboženstva a  jeho prízemné priestory využívajú na obchodné účely. Prvá z nich bola rodina Szalvendyovcov, ktorá vlastnila budovu v rokoch 1862 – 1908.

V päťdesiatych rokoch 20. storočia prešlo vlastnícke právo na budovu kúrie na Československý štát a v roku 1959 sa pozmenila operatívna správa v prospech MNV Nové Mesto nad Váhom. V tom čase sa budova bývalej kúrie stala „Robotníckym domom“, ale tradícia obchodov a predajní zostala aj naďalej. V roku 1993 sa charakter jej využitia zmenil. Až do roku 2015 bola sídlom banky.(  Prvá komunálna banka, Dexia banka a Prima banka Slovensko, a. s.). Od augusta 2024 v nej poskytuje MESTO NOVÉ MESTO NAD VÁHOM občanom mesta ako i širokej verejnosti služby KLIENTSKEHO CENTRA – CENTRA PRVÉHO KONTAKTU Mestského úradu  Nové Mesto nad Váhom.

Nastavenia cookies