31. STRETNUTIE NOVÝCH MIEST V EURÓPE

Tohtoročné 31. stretnutie európskych Nových Miest sa koná v dňoch 3.7. až 5.7.2009 v najmenšom Novom Meste v Európe - v nemeckom Neustadt an der Spree .

Neustadt an der Spree leží v hornom Lužicku (Oberlausitz) v bývalej NDR, v trojuholníku Spremberg-Weißwasser-Hoyerswerda neďaleko hranice s Poľskom. Je súčasťou obce Spreetal.
Obyvateľstvo obce má slovanské - lužickosrbské korene, ktoré si chráni napriek migrácii udržiavaním jazykových a zvykových tradícií.

Spoločenstvo Nových Miest v Európe pripravuje na tohtoročné stretnutie delegácií 36 európskych Nových Miest ako prekvapenie vydanie Novomestskej kuchárskej knihy v nemeckej jazykovej mutácii, v ktorej má každé Nové Mesto svoje štyri stránky - jednu informačno obrazovú a tri stránky s receptami regionálnych jedál (priložené dole k stiahnutiu). Vydavateľské úsilie Spoločenstva Nových Miest má pokračovať publikáciou Kniha erbov Nových Miest v Európe (takisto v nemeckej jazykovej mutácii), ku ktorej Mesto Nové Mesto nad Váhom už zaslalo svoje podklady. Kniha má obsahovať zobrazenie erbov, ich popis a výklad symboliky a k tomu krátky náčrt histórie mesta.

K stiahnutiu