Zvýšenie miery zhodnocovania BRKO v Novom Meste nad Váhom

V apríli 2021 sa naše mesto zapojilo do výzvy č. OPKZP-PO1-SC111-2019-56. Vyhlásilo ju Ministerstvo životného prostredia SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Kvalita životného prostredia. Zámerom výzvy bolo zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov.

Mesto predložilo žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre projekt s názvom „Zvýšenie miery zhodnocovania BRKO v Novom Meste nad Váhom“. Hlavným cieľom projektu je podpora a zvýšenie miery celkového zhodnocovania biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov s osobitým zameraním na biologicky rozložiteľné kuchynské odpady. Eurofondová žiadosť bola v roku vyhodnotená ako úspešná, vďaka čomu bol mestu v roku 2022 schválený nenávratný finančný príspevok  v hodnote 477 013,05 €.

Hlavnou aktivitou projektu je zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. Realizáciou tejto aktivity sa podarí zvýšiť kapacitu existujúcej kompostárne. K dosiahnutiu tohto cieľa je potrebné obstarať fermentačné hygienizačné zariadenie a tiež zberové vozidlo pre zber a zvoz biologicky rozložiteľného odpadu vrátane biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.

Predpokladáme, že proces verejného obstarávania, ktorý predchádza realizácii projektu bude ukončený a následne kontrolným orgánom vyhodnotený a schválený do konca roku 2022. Následná kúpa a dodanie oboch hlavných komponentov projektu je naplánovaná v priebehu roka 2023.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Kohézneho fondu