Wifi pre Nové Mesto nad Váhom

Koncom roka 2018 sa naše mesto zapojilo do výzvy č. OPII-2018/7/1-DOP - Wifi pre teba. Vyhlásil ju Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako Sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré v tomto programe pôsobí ako Riadiaci orgán.

Zámerom výzvy bolo rozšírenie širokopásmového pripojenia a zavádzanie vysokorýchlostných sietí a podpory zavádzania nastupujúcich technológií a sietí pre digitálne hospodárstvo. Jej cieľom je teda podporiť v obciach budovanie bezplatných WIFI sietí na verejných priestranstvách a vo verejných budovách, primárne v miestach aktívneho komunitného života obyvateľov a návštevníkov. Naše mesto sa do výzvy zapojilo predložením žiadosti o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu s názvom „Wifi pre teba – Nove Mesto nad Váhom“.

Cieľom projektu je vybudovanie WIFI prístupových bodov, ktoré poskytnú pripojenie k širokopásmovému internetu o minimálnej rýchlosti 30 Mbit/s. Predpokladané umiestnenie prístupových bodov bude na týchto miestach:
Oddychová zóna Rajkova, Oddychová zóna za Mestskou knižnicou - Námestie 1. mája,  Park J. M. Hurbana - detské ihrisko s oddychovou zónou parku a tiež smerom k Spoločenskému domu, Verejné priestranstvo pred Kultúrnym domom- ul. Hiezdoslavova,  Oddychová zóna vo vnútrobloku dvora mestských budov do zóny oddychu pri centre mesta- ul. Čsl. Armády, Centrálne námestie - Námestie Slobody, Centrálna zóna – ulica Čsl. armády a formou interného pokrytia časť budovy Mestského úradu, ktorá slúži ako kontaktná zóna pre občanov a návštevníkov mesta v styku s jednotlivými pracoviskami a oddeleniami úradu. Výber miest bol obmedzený počtom prístupových bodov, resp. limitovaným objemom finančných prostriedkov vyčlenených pre každý projekt.

Mestu bola schválená na realizáciu projektu čiastka v hodnote 13 186 €. Ide o 95% z celkových oprávnených výdavkov projektu, pričom tento príspevok pozostáva prevažne z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a z menšej časti zo zdrojov štátneho rozpočtu. Zvyšných 5% výdavkov projektu bude mesto hradiť z vlastných zdrojov, ako povinnú formu spolufinancovania. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je rozpočtovaná na sumu 13 888,00 €.

Realizácia projektu je naplánovaná na obdobie druhého polroku 2020, resp. v závislosti od termínu dobudovania optických sietí, ktoré práve v našom meste prebieha. Vybudované optické siete budú zabezpečovať konektivitu prístupových bodov.

Projekt „Wifi pre teba – Nove Mesto nad Váhom“ je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra nájdete na www.opii.gov.sk
webové sídlo riadiaceho orgánu: www.mindop.sk
webové sídlo Centrálneho koordinačného orgánu: www.eufondy.sk
Názov a sídlo prijímateľa: Mesto Nové Mesto nad Váhom, Čsl. armády 1, 915 32 Nové Mesto nad Váhom