Vzdelávacie poukazy na záujmovú činnosť v školskom roku 2011/ 2012

Informácia pre žiakov základných a stredných škôl a ich rodičov

Začiatkom septembra sa opäť vydávajú žiakom základných a stredných škôl vzdelávacie poukazy, pomocou ktorých štát prispieva na financovanie záujmovej činnosti žiakov v školách a školských zariadeniach v čase mimo vyučovania.

Vzdelávací poukaz je osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie poskytované školami a školskými zariadeniami. Poskytovateľ záujmového vzdelávania financovaného prostredníctvom vzdelávacích poukazov môže organizovať pre žiakov v čase mimo vyučovania aktivity, ktorých obsah je zameraný na záujmovú, rekreačnú, telovýchovnú a spoločenskú činnosť žiakov.
Vzdelávacie poukazy vydajú základné a stredné školy každému žiakovi do 10. septembra a žiaci ich môžu odovzdať len do 25. septembra škole alebo školskému zariadeniu, v ktorej (ktorom) sa chcú zúčastňovať na záujmovej činnosti. V zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Nové Mesto nad Váhom prijímajú poukazy základné školy na uliciach Tematínska, Odborárska a kpt. Nálepku a centrum voľného času. Žiadna škola nemôže nútiť svojich žiakov, aby poukaz odovzdali vo svojej škole. Rozhodnutie je vždy na žiakovi, resp. jeho zákonnom zástupcovi. Vziať už odovzdaný vzdelávací poukaz a použiť ho v inej škole alebo školskom zariadení v priebehu príslušného školského roka je možné len z objektívnych dôvodov, napríklad, ak sa rodina žiaka presťahovala, záujmové vzdelávanie zaniklo, zmenil sa zdravotný stav dieťaťa a podobne.
Hodnota každého odovzdaného poukazu je v tomto školskom roku 28 eur. Podľa počtu odovzdaných poukazov dostane škola a školské zariadenia finančné prostriedky, ktoré použije počas školského roka na financovanie činnosti, o ktorú majú žiaci vo voľnom čase záujem. Ak žiaci poukazy neodovzdajú v určenom termíne školám alebo školským zariadeniam, finančný príspevok prepadne. V školskom roku 2010/2011 odovzdalo základným školám a centru voľného času zriadeným mestom Nové Mesto nad Váhom 92,23 % žiakov, ktorí navštevujú mestské základné školy. Na základe odovzdaných poukazov tak mohli základné školy a centrum voľného času získať cca 37 000 eur, ktoré použili na financovanie záujmovej činnosti, napr. na jej materiálne zabezpečenie, na odmenu pre vedúceho záujmovej činnosti, na cestovné na rôzne súťaže a pod.

Vzdelávacím poukazom nie je možné zaplatiť príspevok žiaka na činnosť v školskom klube, v centre voľného času alebo v školskom stredisku záujmovej činnosti v ZŠ na Odborárskej ulici, ako sa niekedy rodičia domnievajú.

Bližšie informácie o tejto problematike poskytne každá základná škola alebo centrum voľného času alebo mestský úrad – oddelenie školstva, mládeže a telesnej kultúry (032 - 7402 119, 7402 120, hevery@nove-mesto.sk).

Podrobnosti a vzor vzdelávacieho poukazu nájdete v nariadení vlády SR č. 630/2008.