UCHÁDZA SA O GRANT NA VYDANIE PUBLIKÁCIE

Mesto Nové Mesto nad Váhom sa uchádza o granty z Ministerstva kultúry SR Jeden z nich má pokryť väčšiu časť nákladov na vydanie reprezentatívnej obrazovej publikácie o Novom Meste nad Váhom, ďalší vypracovaný projekt smeruje k získaniu grantu na Festival A. Jurkovičovej – Eurotália 2008. Ako nás informovala Mgr. Katarína Pavlíčková z referátu pre spracovávanie rozvojových projektov mesta MsÚ v Novom Meste nad Váhom , obe žiadosti o granty po finančnej a metodickej stránke prešli, sú formálne v poriadku, teraz sú predmetom ďalšieho hodnotenia odbornou komisou.

Hoci si na verdikt odbornej komisie musíme ešte počkať, požiadali sme Mgr. K. Pavlíčkovú, aby nám priblížila projekt na chystané dielko o našom meste.

- Obrazová publikácia Nové Mesto nad Váhom vo fotografii bude obsahovať najzaujímavejšie pohľady na mesto a jeho najbližšie okolie v každom ročnom období. Cieľom je ukázať a vyzdvihnúť výnimočnosť lokality, historické pamiatky a pamätihodnosti mesta, ale i krásy okolitej prírody.

Pôjde o stredne veľkú plnofarebnú publikáciu s rozsahom zhruba 80 strán formátu A 4 s predpokladaným nákladom 2500 ks. Približne 20 strán textu prinesie prierez históriou mesta, najdôležitejších udalostí ovplyvňujúcich vývoj a smerovanie Nového Mesto nad Váhom až po súčasnosť. Text a jednotlivé popisky k fotografiám budú preložené do dvoch jazykových mutácií : anglickej a nemeckej.

„Gro“ publikácie budú takmer na 60 stranách tvoriť fotografie mesta, jeho pamiatok, i okolitej prírody . Na jej stránkach nájdeme napr. panoramatický pohľad na mesto z „vtáčej“ perspektívy, umelecký pohľad na nádvorie Rímskokatolíckeho kostola Narodenia Panny Márie či na renesančnú budovu na Námestí slobody , - kedysi meštianskeho domu rodiny Ghillányiovcov , - krásne zákutia Parku J. M. Hurbana, okolitej prírody, atď.

Autormi fotografií sú: akad. mal. Ján Mikuška, Mgr. Jozef Šišovský a Mgr. Viliam Polák . Priestor pre tvorivú invenciu dostanú aj ďalší fotografi vyhlásením súťaže o najkrajšie snímky mesta prostredníctvom médií a web stránok MsKS a mesta. Nádejní autori tak dostanú možnosť prezentovať sa. Najlepšie fotografie sa stanú súčasťou publikácie.

Zámerom mesta je vytvoriť reprezentatívnu  obrazovú publikáciu o Novom Meste nad Váhom, vhodnú pre prezentáciu mesta, na posilnenie patriotizmu a hrdosti medzi jeho občanmi i záujmu návštevníkov o centrum stredného Považia.

Vydaním publikácie sa navyše vyplní jestujúce vákuum, keď Novému Mestu nad Váhom chýba dôstojná reprezentatívna monografia mesta . Jej vydanie naplánované na rok 2008 je viac ako symbolické. Obrazová publikácia Nové Mesto vo fotografii chce byť dôstojným príspevkom k 620. výročiu udelenia mestských privilégií Žigmundom Luxemburským v roku  1388 a k 745. výročiu prvej písomnej zmienky o Novom Meste nad Váhom z roku 1263. Donačná listina uhorského kráľa Bela IV. je najstarším známym písomným dokladom o Novom Meste nad Váhom.