Stretnutie Nových Miest 2014 – Neustadt an der Dosse, SRN

Takmer 1 000 Novomešťanov z 37 Nových Miest zo siedmich európskych krajín, ktoré prijali členstvo v Združení Nových Miest v Európe, sa stretlo v dňoch 6. až 8. júna 2014 v Dolnom Sasku v mestečku Neustadt an der Dosse na 36. stretnutí Nových Miest v Európe, aby utužili partnerstvo, spoluprácu a porozumenie bez ohľadu na hranice, národnú príslušnosť a politické či náboženské presvedčenie.

Tohtoročné stretnutie sa konalo v meste koní. Pre toto mesto je totiž najvýznamnejšou devízou chov ušľachtilých koní. Aj preto sa celé podujatie konalo tak, aby si návštevníci všimli a zapamätali tento charakteristický rys mestečka. Tak to bolo hneď na úvod pri prijatí starostov a primátorov zúčastnených delegácií domácim starostom – všetci sa totiž zišli na uvítacom drinku v priestoroch chovateľskej stanice medzi koňmi a hneď nato si pozreli ukážky z drezúry koní. Ale aj ďalší program sa niesol v znamení koní, či už to bola preprava delegácií k hlavnej tribúne na vozoch ťahaných koňmi, alebo množstvo jazdcov na koňoch v slávnostnom sprievode, či všadeprítomné kone na lúkach v okolí mestečka.

Nové Mesto nad Váhom vyslalo na stretnutie tentoraz malú delegáciu reprezentovanú zástupkyňou primátora mesta PhDr. Kvetoslavou Hejbalovou a vedúci oddelenia školstva, mládeže a telesnej kultúry Mgr. Dušanom Heverym. Napriek tomu neostalo naše mesto nepovšimnuté. Viacerí účastníci stretnutia sa živo zaujímali o Nové Mesto nad Váhom a našli sa aj takí, ktorí si naše mesto pamätali z dávnejšej návštevy a chceli sa dozvedieť niečo o dnešnej podobe mesta.

Účastníci stretnutia mohli sledovať na troch pódiách celodenný kultúrny program, ale mohli sa zapojiť aj do rôznych súťaží, ktoré organizátori pripravili pre návštevníkov podujatia.

Atmosféra stretnutia bola po celý čas priateľská. Domáci Novomešťania ochotne poskytli radu či informáciu, návštevníci mestečka sa spontánne navzájom oslovovali a púšťali sa do rozhovorov. Kiež by takéto vzťahy boli samozrejmosťou v dnešnom svete každodenne.