Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje treba podať v termíne do 31.1.2020

Priznanie podávajú tí daňovníci, ktorí v roku 2019 nadobudli nehnuteľnosť, ktorá je k 1. januáru 2020 zapísaná v katastri nehnuteľností alebo daňovníci, ktorí v roku 2019 kúpili, darovali  alebo predali nehnuteľnosť a túto už nebudú mať zapísanú k 1. januáru 2020 v katastri nehnuteľností, resp. daňovníci, u ktorých v priebehu kalendárneho roka došlo k zmenám, ktoré ovplyvňujú výšku vyrubenej dane (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, prístavba, nadstavba, zmena účelu užívania stavby a pod.).

V prípade nadobudnutia vlastníctva nehnuteľností dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľností na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.

V prípade nadobudnutia vlastníctva nehnuteľností dražbou v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, kedy prebehol príklep dražby.

Ak nehnuteľnosť vlastní viac spoluvlastníkov, daňové priznanie podáva :
- každý vlastník sám za seba vo výške svojho spoluvlastníckeho podielu alebo
- jeden vlastník (zástupca) za všetkých spoluvlastníkov v prípade ak sa všetci spoluvlastníci dohodnú; v takomto prípade sa k daňovému priznaniu doloží oznámenie o dohode spoluvlastníkov na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností

Lehota na podanie daňového priznania na rok 2020 je do 31. 1. 2020.

Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanovilo Ministerstvo financií SR č. MF/021249/2014-725. Uvedené tlačivo platí pre fyzické aj právnické osoby.
Keďže tlačivo je pre viac druhov daní, daňovník vyplní len úvod (žlté tlačivo obidve strany) a konkrétny oddiel (k dani, ku ktorej podáva priznanie), nie je teda potrebné vypĺňať všetky časti.

Vyplnené tlačivo doručí daňovník do 31. 1. 2020 do podateľne Mestského úradu, prvé poschodie č.d. 243 alebo zašle poštou na Mestský úrad, Čsl.armády 64/1, 915 32 Nové Mesto nad Váhom.

Tlačivá na stiahnutie tvoria prílohu tejto správy v samostatných PDF súboroch .

Pri elektronickom podaní vyplní daňovník Elektronický formulár, ktorý je uverejnený na www.slovensko.sk. Vyplnený formulár podpíše kvalifikovaným elektronickým podpisom a odošle prostredníctvom elektronickej schránky.

Elektronický formulár

Podávanie daňového priznania k dani z nehnuteľnosti

Viac informácii k dani z nehnuteľnosti nájdene na https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-z-nehnutelnosti-1