POSTREHY Z 31. STRETNUTIA NOVÝCH MIEST V EURÓPE

31. stretnutie európskych Nových Miest sa konalo v dňoch 3.7. až 5.7.2009 v najmenšom Novom Meste v Európe - vo východonemeckom lužickosrbskom Neustadt an der Spree  neďaleko hranice s Poľskom. Pre slovenskú delegáciu bolo stretnutie o to zaujímavejšie, že sa na ňom obyvatelia obce prezentovali bohatými slovanskými - lužickosrbskými tradíciami, či už v podobe širokej škály slovanských ľudových krojov, alebo ľudovými piesňami a zvykmi.

Stretnutia sa zúčastnila aj oficiálna delegácia mesta Nové Mesto nad Váhom na čele so zástupkyňou primátora mesta Ing. Vierou Vienerovou, v ktorej boli poslanci mestského zastupiteľstva PhDr. Ivan Machala, PhDr. Juraj Kazda a Dušan Valovič, ako i zamestnanci mesta - prednosta MsÚ Ing. Dušan Današ a vedúci oddelenia školstva MsÚ Mgr. Dušan Hevery. Atmosféru stretnutia približujú  fotozábery umiestnené nižšie. Reportáž o stretnutí z pera poslanca MsZ PhDr. Ivana Machalu nájdete na stránkach septembrového čísla Novomestského spravodajcu.

Výsledkom spolupráce 36 členov Spoločenstva Nových Miest v Európe (SRN, Rakúsko, ČR. Maďarsko, Poľsko, SR) je aj vydanie publikácie Sternkuche - regionale und internationale Rezepte o Nových Mestách v Európe a ich typických regionálnych jedlách (v nemeckom jazyku), ktorú si mohli účastníci zakúpiť na tohtoročnom stretnutí. Publikácia svojím obsahom určite prispeje aj k propagácii Nového Mesta nad Váhom.

Na oficiálnom rokovaní starostov členských miest Spoločenstva za okrúhlym stolom bol jednomyseľne schválený návrh, aby každé členské Nové Mesto umiestnilo k oficiálnym tabuliam na vstupoch do obcí a miest dodatkovú tabuľa vyjadrujúcu príslušnosť k Spoločenstvu a myšlienku európskej spolupráce .

K stiahnutiu