JE TU NOVÝ ROK

Panta rei – všetko plynie. Niet príznačnejšej chvíle na vyslovenie myšlienky gréckeho filozofa Herakleitosa ako teraz, na prahu nového kalendárneho roka. Vstupujeme doň s vierou, že bude lepší a krajší ako predchádzajúci rok, ktorý sa práve skončil. Viac ako inokedy si po tieto dni navzájom prajeme šťastie, spokojnosť, radosť a úspechy v osobnom i pracovnom živote. Vrúcne stisky rúk na uliciach, pracoviskách, v školách, a príbytkoch sú akoby doznievaním vianočnej atmosféry.

Kým Vianoce sa tradične spájajú s pokojom a pohodou, Nový rok predznamenáva prácu, odhodlanie po zavŕšení jednej začať ďalšiu etapu, čosi meniť, budovať, v čomsi pokračovať, pustiť sa do niečoho nového. Veríme, že budeme mať dostatok síl a energie uskutočňovať naše plány ...

Budeme ich potrebovať. Realita nasledujúcich mesiacov rovnako ako vo svete, v Európe, na Slovenku i v našom meste bude zložitá a neľahká. Nastupujúci priestupný rok 2012 nás viac ako mayskými proroctvami o blížiacom sa zániku starého a začiatku niečoho nového na Zemi (21. decembri 2012) „straší“ celosvetovo zložitou ekonomickou a finančnou situáciou, ktorá sa odrazí i v mikrosvete našej samosprávy, mesta, jeho fabrikách, v živote občanov.

Nebude to jednoduché. Nechcem ani nemôžem občanom ťahať popod nosy medové motúzy, ale neslobodno ani rezignovať. Stonanie a lamentovanie nám nepomôžu. Treba prekonávať prekážky a problémy, ktoré nám nový rok prinesie.

S takýmto novoročným želaním a predsavzatím vstupuje radnica do roka 2012. Podarilo sa nám na sklonku vlaňajška pripraviť a schváliť vyrovnaný rozpočet v celkovej čiastke 14 560 469 € vrátane príjmových a výdavkových finančných operácií bez zadĺženia mesta, so zabezpečením jeho potrieb, a tým aj potrieb občanov.

Som rád, že i v tomto zložitom období budeme pokračovať v ďalšom, i keď miernejšom zveľaďovaní a rozvoji mesta. Výška kapitálových výdavkov mesta na tento rok odráža zložitosť doby a možnosti, ktoré máme. Predstavujú čiastku 4 913 255 €. Týchto takmer päť miliónov eur pôjde na obnovu a rozvoj majetku, hlavne na úseku životného prostredia vybudovaním zberného dvora, triediacej linky odpadov, zariadenia na likvidáciu bioodpadov a k tomu potrebných prevádzkových strojov (3 074 636 €), ale i ďalšie akcie a aktivity mesta. Na ilustráciu spomeniem ešte vlani poslancami odobrenú kúpu pozemku v priestoroch bývalých kasární, rekonštrukcia športovej haly, Parku J. M. Hurbana, ďalej začatie rekonštrukcie Ulice železničnej. Uskutočníme modernizáciu verejného osvetlenia a osvetlíme najvychytenejšie priechody pre chodcov. Pustíme sa i do realizačného projektu rekonštrukcie bývalej sýpky na Ul. Komenského, keďže TSK v tomto roku dokončí rekonštrukciu depozitu múzea v dolných skladoch a priestor sa uvoľní. Pôjdeme tiež do projektov rekonštrukcie časti budov bývalých vojenských skladov na Banskej ul. pre technické služby a detského dopravného ihriska na Tematínskej ul. a i.

Verím, že atmosféra, v ktorej budeme pracovať, bude tvorivá, inšpiratívna, plná dobrých nápadov. Skôr, ako začneme:

Povedzme slová, čo sme dávno neriekli
a zobrať skúsme tie, čo nám utiekli.
Nech slza šťastia ligoce sa v oku.
Tak žime každý deň v novom roku.
Všetko krásne, dobrých ľudí popri boku.
Veľa šťastia, veľa zdravia, nech sa všetky vaše plány zdaria.
Šťastný nový rok 2012!

Ing. Jozef Trstenský, primátor mesta