OZNAM - nové zákonné povinnosti pri určovaní súpisných a orientačných čísiel

Mesto Nové Mesto nad Váhom týmto informuje verejnosť o nových prijatých zákonoch,
vo veci určovania súpisných a orientačných čísiel.

Dňom 1. júla 2015 nadobúda účinnosť:

• Zákon č. 125/2015 Z.z. o registri adries a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Vyhláška MVSR č. 141/2015 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MVSR č. 31/2003 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb
  • Vyhláška MVSR č. 142/2015 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 125/2015 Z.z. o registri adries a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Medzi nové najvýznamnejšie povinnosti občanov patrí:

• Povinnosť osoby určenej v kolaudačnom rozhodnutí, a to v lehote do 30 dní odo dňa jeho právoplatnosti požiadať o určenie súpisného a orientačného čísla.

• Pri doterajších kolaudačných rozhodnutiach, pokiaľ nebolo do 30.6.2015 určené súpisné a orientačné číslo, je vlastník budovy povinný podať žiadosť o určenie súpisného a orientačného čísla do 31.12.2015.

• Vlastník budovy je povinný mať viditeľne označenú budovu tabuľkou so súpisným a tabuľkou s orientačným číslom, ak je na správu budovy založené spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, povinnosť plní toto spoločenstvo. Ak je na správu domu uzatvorená zmluva o výkone správy, túto povinnosť plní správca.

• Zákon ukladá povinnosť žiadateľa k žiadosti o určenie súpisného a orientačného čísla predložiť, okrem štandardných príloh (t.j. doklad o vlastníctve k pozemku, resp. o inom práve k pozemku, právoplatné kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán) aj tzv. zameranie adresného bodu /podľa Vyhlášky MVSR č. 142/2015, ktorou sa vykonáva zákon č. 125/2015 Z.z. o registri adries/, ktoré bude vykonávať geodet. Podkladom na zameranie adresného bodu je geometrický plán, ktorým bola na účely vydania kolaudačného rozhodnutia zameraná budova, ku ktorej sa adresný bod zameriava.

Uvedené zmeny súvisia s vytvorením nového informačného systému registra adries. Správcom je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, systém umožňuje vytváranie databázy nových adries, aktualizáciu, prehľadávanie ako i lokalizáciu všetkých existujúcich adries, vchodov bytových a nebytových budov s vizualizáciou na mape SR. Register neposkytuje údaje o majiteľoch budov, či pobytoch osôb v nich.

Týmto vyzývame všetkých dotknutých vlastníkov budov, aby navštívili našu internetovú stránku www.nove-mesto.skTlačivá žiadostí a podaníReferát evidencie stavieb, kde nájdu potrebné nové druhy tlačív žiadostí k stiahnutiu.

Bližšie info:
Mgr. Katarína Jurdová