OPRAVA STRECHY NA DOME SMÚTKU

Práce na streche Domu smútku prebiehajú už niekoľko týždňov. Bolo potrebné riešiť havarijný stav strechy. Stav strechy bol natoľko kritický, že ovplyvňoval samotnú statiku celej budovy, čím sa zvyšovalo riziko pre bezpečnosť všetkých, ktorí sa v nej nachádzali ako i ďalšia prevádzka.

Situácia bola vážna,  do budovy enormne zatekalo, čo sa prejavilo nielen na interiéri, ale aj na celkovej štrukturálnej integrite stavby.

V úvodných fázach sa práca sústredila nad technickou častou Domu smútku, kde sa nachádzajú kancelárie a časti kam verejnosť nemá prístup. Technická časť je dôležitá, široká verejnosť tam nemá prístup, čo umožnilo vykonávanie prác bez veľkého obmedzenia pre návštevníkov. Bola prijatá stratégia, aby sa práca a prístup na strechu uskutočňovali výlučne zo zadnej technickej časti budovy. Týmto spôsobom sme sa snažili minimalizovať možný negatívny vplyv na smútočné obrady a zachovať pokoj pre návštevníkov, ktorí prichádzajú do kancelárie Domu smútku.

V poslednom týždni sa práce presunuli nad obradnú miestnosť, čo si vyžaduje ešte väčšiu opatrnosť a koordináciu, pretože práve táto časť je kľúčová pre konanie smútočných obradov. Tento presun bol nevyhnutný na to, aby sa zabezpečilo, že celá budova bude opäť stabilná a funkčná bez akéhokoľvek nežiaduceho prenikania vody, ktoré by mohlo ohroziť plánované udalosti, dôstojnosť  a celkovú atmosféru miesta.

Pri podrobnej obhliadke budovy sa navyše zistilo, že i fasádny kameň na boku budovy je v havarijnom stave. Najviac sa to prejavuje vo vyšších častiach budovy, kde hrozí riziko jeho zrútenia. Museli sme prijať opatrenia na zamedzenie možných nebezpečných situácií. Po dôkladnej dohode s Oddelením investícií a výstavby (OIaV) a Technickými službami mesta (TSM), sa rozhodlo o odstránení fasádneho kameňa v miestach, kde už nie je pevne spojený s fasádou. Tento krok je nevyhnutný pre zaistenie bezpečnosti všetkých návštevníkov aj pracovníkov a pre prevenciu ďalších škôd na budove.

Týmto by sme chceli požiadať všetkých návštevníkov Domu smútku a cintorína, aby rešpektovali zákaz vstupu v niektorých zónach, ktorý bol zavedený z dôvodu prebiehajúcich prác. Uisťujeme verejnosť, že robíme maximum pre to, aby práce nijakým spôsobom neobmedzovali smútočné obrady a aby boli vykonávané s maximálnym ohľadom na pocity a potreby návštevníkov.

Ospravedlňujeme sa za vzniknuté obmedzenia a akékoľvek nepríjemnosti, ktoré tieto práce môžu spôsobiť.

Dúfame, že po ich ukončení sa Dom smútku stane opäť dôstojným miestom pre posledné rozlúčky a stretnutia.

Nové Mesto nad Váhom, 25.9.2024/jk