O NEMOCNICU SA STÁLE BOJUJE

Občania mesta i okolia majú v živej pamäti podpisovú akciu za zachovanie nemocnice. Ohrozenie existencie nemocnice nie je zďaleka zažehnané. Novomestskému spravodajcovi to potvrdil riaditeľ Nemocnice s poliklinikou (NsP) MUDr. Miroslav Šorf, CSc. Ak by v budúcom roku nedošlo k podpísaniu zmluvy s najväčšou zdravotnou poisťovňou, hrozí ukončenie prevádzky, t.j. zánik lôžkovej časti NsP. V minulých dňoch riad. NsP adresoval list gen. riad. Všeobecnej zdravotnej poisťovne i a na vedomie ho dal o. i. preds. NR SR P. Paškovi , ministrovi zdravotníctva I. Valentovičovi a ďalším. Upozornil v ňom na dôsledky takéhoto kroku a zhrnul argumenty hovoriace v prospech zachovania NsP.

NsP Nové Mesto nad Váhom, n.o., ako jediná poskytuje základnú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť s takmer 70 000 obyvateľmi v okrese s najpočetnejšou koncentráciou zahraničných firiem v jednej lokalite.

NsP predstavuje ucelený komplex navzájom súvisiacich zložiek základnej zdravotníckej starostlivosti. Tvorí ju lôžková časť so 71 polyfunkčnými internými lôžkami, určenými ku krátkodobej diagnosticko - liečebnej hospitalizácii pre pacientov s internými ochoreniami a s komplikáciami vnútorných ochorení. 9 lôžok má JIS pre akútne kardiovaskulárne, metabolické, neurologické a iné stavy. 40 lôžok doliečovacieho oddelenia slúži na doliečovanie akútnych interných ochorení , ako aj stavov po operačných výkonoch spolu s rehabilitačnou liečbou pre spádovú oblasť Fakultnej nemocnice Trenčín. Súčasťou NsP , ako ďalej uviedol MUDr. M. Šorf, CSc., sú aj odborné ambulancie a komplex spoločných vyšetrovacích zložiek, napr. RTG, CT pracovisko, cytologické laboratórium, oddelenie klinickej biochémie a hematológie. Pre záchranu ľudských životov nenahraditeľnú úlohu má stanica RLP. Súčasťou tohto komplexu je diagnosticko - preventívne oddelenie a aj ambulancia všeobecného lekára.

Nás zaujímala lôžková časť NsP.
     Pri priemernom ošetrovacom čase do 7 dní tu zabezpečujeme kvalifikovanú diagnosticko - liečebnú starostlivosť . Za posledné roky sme pre ďalšiu diagnostiku a liečbu nemuseli z nášho interného odd. preložiť žiadneho pacienta na vyššie interné pracovisko. R. 2006 NsP získala certifikát, ktorým aplikuje Systém manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001/EN ISO 9001 : 2000. Podstatou dobrého fungovania a vyrovnaného hospodárenia NsP bez dlhu je skutočnosť, že ziskom z ekonomicky lukratívnych pracovísk pokrývame neziskové, ale potrebné činnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Riaditeľ NsP MUDr. M. Šorf, CSc. vyjadril presvedčenie, že VšZP zohľadní tieto skutočnosti a NsP Nové Mesto nad Váhom, n. o., bude pre ZP podobne ako doposiaľ dôveryhodným partnerom v poskytovaní ekonomicky efektívnej a odbornej diagnosticko-liečebnej starostlivosti. V opačnom prípade dôjde k predraženiu poskytovania základnej zdravotníckej starostlivosti minimálne o 50% spolu so zvýšením nákladov na prevoz pacientov do iných mimookresných zdravotníckych zariadení. Obyvatelia okresu Nové Mesto nad Váhom majú záujem o zachovanie tejto základnej ústavnej lôžkovej diagnosticko-liečebnej bázy, čo prejavili 21 000 podpismi v petičnej akcii, skonštatoval na záver MUDr.M.Šorf, CSc.