Novoročný príhovor primátora mesta

Želajme si v novom roku dobrých ľudí vždy po boku. Zdravia, lásky plný dom a spokojný život v ňom.

Na prahu Nového roka si navzájom želáme len to najlepšie. Je to prirodzené, pekné  a úplne v poriadku. Pravda, ak to s tým prianím myslíme úprimne, zo srdca. Mnohí z nás si k nemu  pridajú aj novoročné predsavzatia. I keď ich splnenie je prinajmenšom diskutabilné, pretože s pribúdajúcimi dňami väčšina z nich skončí v rovine  plánov. Aj takúto podobu  máva  úvodný deň roka.

Prvého januára  ukrojíme z tristo šesťdesiatich šiestich dní nového roka.

Rok 2016 je priestupným rokom. Rovnako ako bežný, aj tento, raz za  štyri roky opakujúci sa priestupný rok  prináša veľa otáznikov i očakávaní. Aký bude? Lepší alebo horší ako ten predchádzajúci rok? Ťažko povedať. S istotou vieme, že  bude sčasti volebný, 5. marca sa uskutočnia parlamentné voľby. Takisto zrejme niet nikoho, kto by si neželal, aby bol rok s jedným dňom naviac tak pre jednotlivca, ako i pre mesto, všetkých jeho občanov, pre našu krajinu, Európu a celý svet  lepší, krajší, úspešnejší. Samozrejme, i bezpečnejší. Ale zostaňme v našich mestských podmienkach.

Na sklonku vlaňajška mestské zastupiteľstvo prijalo najzásadnejší dokument mesta na  rok 2016. Zo schváleného rozpočtu bude mesto vychádzať pri premene plánov a zámerov ďalšieho zveľaďovania mesta v realitu.

Vlani naše  mesto dostalo prívlastok najlepšia  hospodáriaca samospráva. Vo výbornej finančnej kondícii je už dlhodobo. Dúfam, že  to tak zostane i naďalej, ale určite nie na úkor ďalšieho zveľaďovania a rozvoja mesta. I pre nezainteresovaného čosi napovedajú čísla schváleného rozpočtu. Uvediem čo - to na ilustráciu.

Z rozpočtovaných  výdavkov vo výške 21 a štvrť milióna  eur najväčšou položkou sú tri milióny eur  vyčlenené na rekonštrukciu budov bývalých vojenských skladov na TSM.  Z takmer 4,5 mil. € na  bývanie  pôjde 600 000 €  na rekonštrukciu bývalej ubytovne (slobodárne)  na Weisseho ul. na byty. Vyše  tri a štvrť milióna € je vyhradených na  kúpu bytového domu 67 b.j.  na Ul. J. Kréna, a to  z prostriedkov dotácie a úveru zo ŠFRB.

Za 350 000 € sa bude k nemu realizovať technická infraštruktúra, t.j.  komunikácie, parkoviská, chodníky, verejné osvetlenie, kanalizácia, vodovod, rozvody plynu a NN.

90 000 € z vyše jeden a trištvrte milióna eur určených  na komunikácie pôjde na  realizáciu pripojovacej  komunikácie z Ul. Bzinskej do areálu bývalých kasární. Spravíme i dôležitý krok k realizácii cyklistických chodníkov v meste, keď sme na vypracovanie projektu  I. etapy vyhradili 20 000 €. Na rekonštrukciu fasád a nebytových priestorov v budovách vo vlastníctve mesta na námestí je  určených 200 000 €.

Na rozšírenie  kapacity MŠ o ďalšiu triedu na Odborárskej ul. sme vyhradili 36 000 €  a 9 000 € na jej  interiérové vybavenie. Čiastkou 150 000 € podporilo MsZ výstavbu  detských ihrísk, workoutových ihrísk, dopadových plôch pod detské ihriská a viacúčelových ihrísk.  190 000 €  je určených na nákup stroja na  kosenie vodných rastlín na Zelenej vode. 25 000 €  samospráva „oferuje“ na  nákup ďalších lavičiek a smetných košov v sídliskách bytových domov. A tak by som mohol pokračovať. Ale  nechcem  vás priveľmi zaťažovať číslami.

Zvlášť teraz, v týchto dňoch,  keď prežívame slávnostné chvíle príchodu nového roka. Užime si ich s prísľubom, že po opadnutí novoročnej eufórie vstúpime do nových  pracovných  dní priestupného roka s odhodlaním spoločnými silami urobiť maximum pre rozkvet Nového Mesta nad Váhom.

Úspešné vykročenie do nového roka, veľa zdravia, šťastia a Božieho požehnania Vám želá

Ing. Jozef Trstenský, primátor mesta