Modernizácia počítačovej učebne v ZŠ Ulica kpt. Nálepku

Koncom roka 2019 bola Novému Mestu nad Váhom schválená Žiadosť o nenávratný finančný príspevok (ďalej len NFP) na realizáciu projektu s názvom: „Zlepšenie technického vybavenia počítačovej učebne v Základnej škole Ulica kpt. Nálepku, Nové Mesto nad Váhom“. Žiadosť bola predložená mestom na základe výzvy č. IROP-PO2-SC222-2016-13,  ktorú vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako Riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program. Špecifickým cieľom tejto výzvy je  zlepšenie kľúčových kompetencií žiakov základných škôl prostredníctvom zlepšenia technického vybavenia jazykových učební, školských knižníc a odborných učební rôzneho druhu.

Proces prípravy žiadosti bol veľmi náročný. Prvé poklady k projektovému zámeru sme v spolupráci so školou predložili ešte v marci roku 2017. Následne prebiehali zdĺhavé hodnotiace a schvaľovacie procesy. Ich výsledkom bolo konečné schválenie žiadosti a  podpis Zmluvy o poskytnutí NFP, ktorý sa uskutočnil koncom septembra 2019.

Prostredníctvom projektu sme kompletne inovovali odbornú učebňu IKT, ktorá bola vybavená zastaranými pomôckami. Počítačová technika podliehala neustálemu a rýchlemu tempu zastarania, preto bolo dôležité zmodernizovať vybavenie učebne novými zariadeniami. Moderná technika pomôže žiakom pri osvojovaní učiva a zdokonaľovaní sa v kľúčových kompetenciách. Vyučujúci môže využívať moderné aj hravé formy, čím sa zlepšia zručnosti a schopnosti žiaka. V projekte sme sa v súlade s oprávnenými aktivitami definovanými vo výzve zamerali na komplexnú modernizáciu učebne IKT a príslušné stavebno-technické úpravy. Tie spočívali v zabudovaní zatemnenia, výmene dvier so zárubňou a vymaľovaní učebne. Na vybavenie ostatných odborných učební sa v minulosti pre školu podarilo získať prostriedky z iných zdrojov, preto ostala predmetom tohto projektu už len spomínaná počítačová učebňa. Cieľovou skupinou sú všetci žiaci školy, ktorých je tento rok 566, pričom 40 z nich si vyžaduje špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

Celková výška oprávnených výdavkov projektu dosiahla hodnotu 22 827,07 €. Nenávratný finančný príspevok, na ktorého refundáciu čakáme tvorí sumu 21 014,20 €. Pozostáva prevažne z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a z menšej časti zo zdrojov štátneho rozpočtu. Zvyšné výdavky projektu uhradilo mesto z vlastných zdrojov, ako povinnú formu spolufinancovania.

Realizácia hlavných aktivít projektu prebehla v letných mesiacoch roku 2020. Tie pozostávali najmä zo stavebných úprav a obstarania interiérového vybavenia a výpočtovej techniky. Následne bolo vykonaných množstvo administratívnych aktivít, ktoré si vyžaduje realizácia každého eurofondového projektu. Veríme, že žiaci i učitelia budú mať z novej učebne radosť i úžitok.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja