Bílokarpatské slavnosti 2015 v Uherském Brodě

201505150940060.bks_pruvod

Od pátku 12. do neděle 14. června 2015 se bude v Uherském Brodě konat již čtvrtý ročník Bílokarpatských slavností. Pestrá mozaika programů pro všechny generace a široká nabídka žánrů dávají lidem možnost pobavit se, setkat se a popovídat si.

Bílokarpatské slavnosti budou tradičně tvořeny třemi samostatnými programovými bloky. V pátek 12. června to bude Noc patriotů, v sobotu 13. června tradiční Uherskobrodský jarmark a v neděli se představí v komponovaném pořadu nazvaném „U nás doma“ obce a mikroregiony Bílých Karpat a hosté.

Páteční Noc patriotů bude jako vždy patřit především mladším návštěvníkům. V programu vystoupí pět kapel, jedna z nich ze Slovenska. Hlavním tahákem večera bude vyškovská formace DARK GAMBALE, dále vystoupí skupiny Chaos In Head, Bank Of Joe, Forest Jump a Free Fall. Snahou pořadatelské agentury je produkčně zapojit do tvorby programu některou z místních kapel, a tím podpořit navazování kontaktů, které mohou pomoci muzikantům rozšiřovat možnosti svého působení. Noc patriotů se bude konat na Masarykově náměstí.

Sobotní program Bílokarpatských slavností bude probíhat na více místech po celém Uherském Brodě. Masarykovo náměstí bude žít po celý den jarmarkem s prodejem lidových výrobků a občerstvení. Dopoledne zde bude vyhrávat Orchestr Stanislava Sládka při ZUŠ. V odpoledním kulturním programu, který začne ve 14 hodin, se postupně na podiu vystřídají Naďa Urbánková se skupinou Bokomara, dechová hudba Hradčovjanka, dětský folklorní soubor Mladinka z Plzně, mažoretky a historická hudební společnost Camerata, jejíž repertoár tvoří z velké části staré lidové písně české, moravské, slezské, francouzské, skotské a italské. Závěr kulturního programu na Masarykově náměstí bude patřit kapele Docuku z Valašského Meziříčí, která hraje lidové písničky z Moravy, Slovenska, Polska, Rumunska, ale zhudebňuje i lidové texty či tvoří písně zcela nové.
Další akce se budou konat v prostoru za Muzeem J. A. Komenského. Hlavně pro děti je určen selský dvoreček se zvířátky, který při své loňské premiéře sklidil obrovský úspěch, a doplňková výstava drobného domácího zvířectva. Ukázky své činnosti zde budou předvádět šermíři.
Ve valu za hradbami bude rozloženo kovářské městečko, kde se představí kováři i platnéř. Těšit se návštěvníci mohou i na „balkánské“ grilování.
Do zahrady Panského domu zamíří jistě kroky všech milovníků armády a zbraní. Prezentace především pro děti tu po celý den bude probíhat v režii airsoftového oddílu.
Podvečerní hudební program se přesune na sokolský stadion. Určitě si nenechejte ujít vystoupení skupin Čechomor, Družina a Huménečko. Skupinu Čechomor snad není třeba ani představovat – držitelé několika platinových desek, cen Anděl a jedna z nejoblíbenějších skupin má skvělé jméno. Skupina Družina je zformovaná ze zkušených profesionálních muzikantů, kteří hrají moderně a citlivě zpracovaný slovenský folklor, výborně zapadající i do definice world music. Skupina Huménečko z Lipova posluchače osloví folkem, popem i  rockem. Program začíná v 18 hodin.

Nedělní program se ponese v duchu představení obcí a mikroregionů, a to nejen z Bílých Karpat, ale také jejich hostů.
Už dopolední nabídka akcí je více než bohatá. V prostoru za Muzeem J. A. Komenského se můžete těšit na ukázky činnosti kynologického klubu, pro děti zde připravuje zábavu Dům dětí a mládeže. Na sokolském stadionu se bude konat dřevorubecká show Stihl Timbersports s vicemistrem Martinem Komárkem a na stadionu Lapač můžete navštívit turnaj přípravek v kopané.
Odpolední program na podiu na Masarykově náměstí začne ve 13 hodin vystoupením Nivnické dechovečky mladých. Následovat bude vyhodnocení turnaje přípravek v kopané.
Hlavní bodem nedělního programu bude v 15 hodin přehlídka dobových kostýmů za laskavé přítomnosti pana hraběte Kounice v podání okrašlovacího spolku Calma z Luhačovic, Divadla Brod a Šermířského klubu Uherský Brod. V následném hudebním bloku vystoupí ženský sbor Čečera ze Starého Hrozenkova, folklorní soubor Portorico, jazzová skupina Aurelius Q z Trenčína a mužský sbor z Lipova s folklorním souborem Lipovjan.
Zahrada Panského domu bude od 15 hodin patřit dětem. Představí se zde JAKUB z gymnázia UB, Veličánek v Velké nad Veličkou, Hurikánek z Nivnice, Světlovánek z Bojkovic, Kopaničárek ze Starého Hrozenkova a děvčata z kroužku aerobicu ZŠ Pod Vinohrady.
V Tyršových sadech se bude po celé odpoledne konat celostátní akce Táta fest, představení uherskobrodských neziskových organizací a zazávodit si tu můžete s modely aut firmy Astra Models.

V rámci Bílokarpatských slavnostech se koná řada doprovodných akcí. V galerii Panský dům si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu fotografií Brody v Brodě, ve foyer Domu kultury zase dětské práce z mezinárodní soutěže Týká se to také tebe. Pro milovníky hudby se koná ve čtvrtek v Domě kultury koncert žáků kytarové školy DDM.

Bílokarpatské slavnosti pořádá město Uherský Brod, Dům kultury, Uherskobrodští patrioti a Karpatsko o.s.
Elen Sladká