75. výročie oslobodenia mesta

202004080837490.75. výročie oslobodenia mesta

Príhovor primátora:

Vážení spoluobčania,

zvyčajne sa Vám v tomto období prihováram v Parku Dominika Štubňu-Zámostského pri Pamätníku padlým rumunským vojakom osobne, aby sme si slávnostne pripomenuli oslobodenie nášho mesta. Bohužiaľ, tento rok je iný. Bezohľadne do našich životov vstúpil neviditeľný nepriateľ, proti ktorému môžeme zatiaľ bojovať len disciplinovanosťou a ohľaduplnosťou jedného voči  druhému. Dovoľte mi preto, prosím, prihovoriť sa Vám týmto spôsobom.

Vážení spoluobčania, naše mesto oslobodili pred sedemdesiatimi piatimi rokmi vojaci 4. rumunskej armády. 122 z nich sa domov už nikdy nevrátilo. Ich hrdinstvo a rozhodnosť, s akou odišli od svojich blízkych, si zaslúžia našu vďaku, lebo aj ich zásluhou môžeme žiť v mieri. Udalosti jari roku 1945 naznačovali, že sa blíži koniec najstrašnejšieho konfliktu v dejinách ľudstva, ktorý zmaril milióny životov, snov o budúcnosti. No vôňu a zvuky jari, toho najkrajšieho ročného obdobia,  neustále prehlušovali výbuchy bômb, granátov,  streľba. Aj v našom meste, podobne ako v iných,  zanechali pri ústupe vojaci fašistického Nemecka spúšť. Vypálili domy, poškodili telegrafné a telefónne vedenie, prerušili koľajovú trať, zničili samotnú stanicu a mnohé, mnohé ďalšie stavby a ulice... No nádej na nový začiatok, ktorý so sebou priniesli rumunskí vojaci, bola liekom  na utrápené a bolesťou poznačené osudy úplne obyčajných ľudí. Nádej na život v mieri, bez vojny, utrpenia, či hladu, bol hnacím motorom, ktorý umožnil našim obyvateľom znovu vstať a začať opäť budovať naše, vskutku nové, krásne Nové Mesto nad Váhom.

Vážení spoluobčania, v mieri žijeme už 75 rokov. No v poslednom čase sa do našich životov začína nebadateľne vnárať čierny mrak neonacizmu. Chcem aj pri tejto príležitosti apelovať na nás všetkých, aby sme spoločne nedovolili zabudnúť na  zverstvá, ktoré fašizmus napáchal. Sú ešte stále medzi nami ľudia, ktorí tieto hrôzy, napr. koncentračných táborov, prežili a povedali o nich... Správajme sa preto, prosím,  zodpovedne, aby sa už nikdy neopakovali...

Vážení spoluobčania, dovoľte mi na záver vyjadriť úctu a vďaku našim osloboditeľom a spoločne nám všetkým zaželať život v mieri, v zdraví, šťastí, v pokore a trpezlivosti.

Ing. Jozef Trstenský
    primátor mesta