44. NOVOMESTSKÝ JARMOK

Z HISTÓRIE NOVOMESTSKÝCH JARMOKOV

Jedinečná jarmočná atmosféra, ktorá sa sotva dá s niečím porovnať, to je Novomestský jarmok s dlhoročnou tradíciou. Jarmoky dotvárali tvár Nového Mesta nad Váhom už pred mnohými storočiami. Privilégium Žigmunda Luxemburského z roku 1388 konať jarmoky potvrdil a rozšíril v roku 1550 Ferdinand I.

Podstata jarmokov síce vždy spočívala v obchodovaní – predávaní a nakupovaní, ale bolo to zároveň miesto bezprostrednej ľudskej komunikácie, zbližovania ľudí, ale zároveň i zdroj zábavy a kultúrnych zážitkov.

Pohľad na juhovýchodnú stranu námestia počas konania jarmoku. Dobová pohľadnica z konca 19. st., archív mesta.

V septembri už tradične mesto Nové Mesto nad Váhom privíta novomestských jarmočníkov, i tých zo širokého okolia. Mesto opäť ožije a tri dni bude mesto miestom stretnutí, dobrej nálady, zábavy a tradičného jedla. Nenechajte si ujsť túto príležitosť.  Miestom stretávania, zábavy, nakupovania a jarmočnej atmosféry bude Námestie slobody, Ulice M. R. Štefánika, Hviezdoslavova ulica a novomestské trhovisko. Nájde tu stánky s jarmočnými špecialitami, občerstvením, ľudové remeslá, stánky so spotrebným tovarom i centrum zábavy. Na Námestí slobody privítame skvelých hudobných hostí (program čoskoro)  a veríme, že každý si nájde to svoje.  Neodmysliteľnou súčasťou je zábavná zóna na Hviezdoslavovej ulici – atrakcie pre veľkých, malých i tých veľmi odvážnych.

V októbri minulého roka sme sa vás, milí Novomešťania, návštevníci jarmoku pýtali na váš názor a to, ako vnímate Novomestský jarmok.  Dôvodom konania akejkoľvek novomestskej akcie ste práve vy, občania. To vy vytvárate tú pravú jarmočnú atmosféru a našou snahou a povinnosťou je pripraviť tie najlepšie podmienky.  Vďaka vašej spätnej väzbe sme sa posunuli o krôčik ďalej, „ vychytali a vylepšili“ drobné nedostatky. Ďakujeme za váš názor.

Kultúrny program, organizačné pokyny, mapa jarmoku už čoskoro. Tešíme sa na vás.

Nové Mesto nad Váhom, 19.7.2024 JK