Otázky a odpovede

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Nové Mesto nad Váhom, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Nové Mesto nad Váhom na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Nové Mesto nad Váhom  si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Zoznam otázok

Otázka od: Mária Benáková - 15. júl 2021
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či je možné sa v NMnV niekde očkovať proti Covid. Existuje nejaký zoznam lekárov, ktorý toto očkovanie robia? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
v našom meste sa môžete dať zaočkovať proti Covid-u v centre MarMedico (bývalý Libris), ul.Piešťanská 24. Podľa info očkujú vakcínou Moderna.
Či očkujú aj obvodní lekári, zatiaľ informácie nemáme.
Pekný deň.

Otázka od: Lucia Fesenjuková - 21. máj 2021
Dobrý deň. Na aký dátum sa plánuje tradičný Novomestský jarmok? Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, momentálne sa mesto musí riadiť aktuálnym Covid-automatom - okres je stále v ružových farbách. Nevieme aká situácia bude o týždeň, nie v septembri.
Sledujte priebežne webové stránky mesta, kde nájdete všetky aktuálne informácie.

Otázka od: Tatiana Uhríková - 14. apríl 2021
Dobrý deň, nevesta si kúpila za slobodna jeden izbový maličký byt. Vydala sa a majú malinké dieťa, manžel a dieťa tam majú iba trvalý pobyt, nie sú vlastníkmi bytu. Chcem sa spýtať nakoľko je tam málo miesta či je možné aby im bol pridelený väčší byť, alebo ako by ste nám vedeli poradiť. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň
Vzhľadom k tomu, že pani je vlastníčkou bytu nie je možné v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia mesta Nové Mesto nad Váhom č. 3/2010 o spôsobe prideľovania nájomných bytov a jeho dodatkov, podľa článku 2 ods. 3, písm. a) zaradiť jej žiadosť o pridelenie bytu do zoznamu uchádzačov o byt.

S pozdravom
Lívia Zongorová
bytový referát MsÚ NMnV

Otázka od: Ján Vanečko - 17. marec 2021
Dobrý deň, chcem sa informovať, či tento rok, 202,1 sa uskutoční tradičný Novomestský jarmok. Ďakujem

Odpoveď: Pri tejto celosvetovej pandemickej situácii Vám neviem 17.marca 2021 povedať, či sa bude konať Novomestský jarmok v septembri 2021.

Otázka od: Jana J. - 17. február 2021
Dobry den, chcem sa spytat ci mesto planuje v najblizsej dobe zabezpecit a rozposlat FFP2 respiratory pre seniorov. Dakujem za odpoved Jana

Odpoveď: Dobrý deň.

Určite áno, aj keď sú v LIDL dostupné za 0,49 Eur.

pekný deň

Otázka od: Ivana Durcova - 11. február 2021
Dobry den chcem sa spytat, teraz v sobotu a v nedelu co bude testovanie. Bude sa testovat aj na SOS Weisseho ulica tak ako doteraz ? Dakujem

Odpoveď: Áno, samozrejme. Aj na Weisseho.
pekný deň

Otázka od: andrej dolezal - 1. február 2021
dobry den Mam otazsku ci mesto uvazuje o znizeny dani za nehnutelnosti pre podnikatelov Myslim ze by to bola spravna pomoc pre ulahcenie a peniaze by sa dali pouzit na udrzanie sa na trhu Dakujem Dolezal

Odpoveď: Dobrý deň

Mestské zastupiteľstvo Mesta Nové Mesto nad Váhom v zmysle § 6 zákona č.369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a zákona č 582 /2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady v znení neskorších predpisov vydáva Všeobecne záväzné nariadenie a dodatky s účinnosťou k 1.1. Nakoľko k 1.1 2021 nemáme vydaný nový dodatok k VZN 9/2016, sadzby na daň z nehnuteľnosti sa nemenia a zostávajú platné sadzby schválené dodatkom č.1 k VZN 9/2016 10.12.2019.
V zmysle zákona č.582/2004 prvej časti § 17 nie je možné všeobecne záväzným nariadením ustanoviť zníženie alebo oslobodenie od dane zo stavieb pre podnikateľské subjekty.

S pozdravom
Ing. Miroslav Trúsik
Vedúci oddelenia finančného a informačnej sústavy MsÚ

Otázka od: Chorvátová - 27. január 2021
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, akým spôsobom môžem požiadať MSBP o výmenu plastových okien na nájomnom byte. Je na to predpísaný formulár/žiadosť, alebo stačí moju požiadavku poslať bytovému podniku mailom? Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň pani Chorvátová,
Vašu požiadavku stačí poslať bytovému podniku mailom: riaditel@msbp-nm.sk

S pozdravom
Lívia Zongorová
bytový referát MsÚ NMnV

Otázka od: Robert Bohm - 21. január 2021
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať čí má mesto v pláne budovať optický internet na Severnej ulici. V predchádzajúcej odpovedi lokalita Rajková chýba. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň pán Bohm,
Telekom má v pláne budovať optický internet aj na Severnej ulici.
Severná ulica patrí do plánovanej etapy - INS FTTH NMnV Tajovského Čulenova ...
Ako som už písal na túto etapu ešte nemajú povolenie na výstavbu.

S pozdravom
Pavol Moravec
Mestský úrad NMnV

Otázka od: Martin Jaroš - 10. december 2020
Dobrý deň, chcem sa spýtať ci mesto plánuje pokryť optickým internetom aj časť Mnešice - Záhumenice. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň pán Jaroš,

Telekom má v pláne vybudovať optickú sieť aj v lokalite Mnešice – Záhumenice.
Na túto etapu ešte nemajú povolenie na výstavbu.

Aktuálny stav budovania optickej siete, ktorú realizujú Orange a Telekom. Povolenie majú na vybudovanie 5 etáp v rámci mesta.

Dokončené etapy:
INS_FTTH_NM_NMnV_3 Nové Mesto nad Váhom - 1. mája, Klčové, Dr.Markoviča, Odborárska...

Etapy vo výstavbe:
INS_FTTH_NM_NMnV_1 Nové Mesto nad Váhom - Javorinská, Karpatská, Športová, SNP ....
INS_FTTH_NM_NMnV_4 Nové Mesto nad Váhom - Hájovky, Štúrova a okolie ...

Začatie výstavby rok 2021:
INS_FTTH_NM_NMnV_2 Nové Mesto nad Váhom - Malinovského, Holubyho, Benkova ....
INS_FTTH_NM_NMnV_5 Nové Mesto nad Váhom - M.R.Štefánika, Hollého, Dukelská, Dibrovova..


Plánované etapy, na ktoré ešte nemajú povolenie na výstavbu:
INS FTTH NM NMnV KBV Lipová, Južná ...
INS FTTH NMnV Tehelná, Turecká ...
INS FTTH NMnV Tajovského Čulenova ...
INS FTTH NMnV Tichá Budovateľská ...

U plánovaných etáp nedokážeme odhadnúť začiatok ich výstavby. Všetko bude záležať od postupu prác na prvých 5 etapách . Do úvahy pripadá rok 2022 alebo 2023.

S pozdravom
Pavol Moravec
Mestský úrad NMnV

Otázka od: Ľubica Jamrišková - 8. december 2020
Dobrý deň, akým spôsobom môzem v momentálnej situácii odovzdať žiadosť o pridelenie nájomného bytu? Môžem aj osobne alebo len mailom, pripadne poštou? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vážená pani Jamrišková,
žiadosť o pridelenie bytu môžete podať osobne na mestský úrad do podateľne mestského úradu, 1. poschodie, č.dverí 243, mailom na adresu zongorova@nove-mesto.sk, aj poštou na adresu mestského úradu, Čsl.armády 1, 915 01 Nové Mesto nad Váhom.

S pozdravom
Lívia Zongorová
bytový referát MsÚ NMnV

Otázka od: Peter Nagy - 24. november 2020
Dobrý deň chcel by som vedieť kedy bude losovanie o nájomné byty a ako bude prebiehať keď je aktuálna situácia.Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
žrebovanie o novopostavené nájomné byty na Ul. J.Kréna v Novom Meste nad Váhom sa bude konať dňa 03.12.2020 o 14,00 hodine v zasadacej miestnosti Mestského zastupiteľstva na Ul. Palkovičovej 4 v Novom Meste nad Váhom.
Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie v súčasnej dobe a aktuálnych prijatých opatrení ÚVZ SR pri ohrození verejného zdravia, v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, žrebovania sa nebudú môcť zúčastniť uchádzači o pridelenie bytu, ktorí sú zaradení do žrebovania.
Samotné žrebovanie bude transparentné a bude vysielané v priamom prenose regionálnou televíziou Pohoda. Bude možné ho sledovať na youtube kanáli TV Pohoda a na oficiálnej webovej stránke mesta Nové Mesto nad Váhom – v odkaze na TV Pohoda.

S pozdravom
Lívia Zongorová
bytový referát MsÚ NM n.V.

Otázka od: Marek Pakan - 16. november 2020
Dobrý den kam sa mame obrátiť z hlučným susedom ktorý nám znepríjemňuje život a chod domácnosti nerešpektujú susedské spolunažívanie vo večerných hodinách neustále buchaju dupu kričia den co den a tak isto aj každé ráno nás budia a večer vyrusuju neustále 10krat sme ich uz upozorňovali no nič sa nezmenilo ešte sa nam aj vysmievali. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň. Za Vami opísaných okolností sa môžete oprieť o ustanovenie § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého: „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.“ Pre úspešnú aplikáciu citovaného ustanovenia je veľmi dôležité to, aby Vami uvádzaná hlučnosť spĺňala kritérium obťažovania hlukom nad mieru primeranú pomerom. Pred akýmikoľvek právnymi krokmi z Vašej strany (najmä podanie žaloby) by bolo vhodné zmerať hlučnosť odborníkom.
Tiež sa môžete pokúsiť riešiť daný problém na spoločnej schôdzi bytového domu.

Otázka od: Tamara Smutná - 28. október 2020
Chcela by som získať informácie a lokalitách v NMnV, kde chcete realizovať štátne testovanie a akým kľúčom budú rozdelené jednotlivé časti mesta, prípadne organizácia testovania - podľa ulíc, mien, počet odberných miest atď. Momentálne som mimo NMnV a neviem nájsť žiadne informácie. Za exaktné informácie od Vás vopred ďakujem. S pozdravom T. Smutná

Odpoveď: Dobrý deň,
plošné testovanie občanov NMnV. sa uskutoční na miestach volebných okrskov, t.z. tam, kde ste chodili voliť. Kľúč testovania - pravdepodobne podľa abecedy, ale toto všetko sa ešte dolaďuje každodenným zasadnutím krízového štábu mesta. Občania budú informovaní na webovej stránke mesta i mestským rozhlasom.
Samozrejme ak sa rozhodnete testovať v inom volebnom okrsku, nikto Vás nevyhodí.
Pekný deň, Pastieriková

Otázka od: Ján Balažovič - 2. september 2020
Dobrý deň chcem sa spýtať prečo NM nemá automat na mlieko v TN sú 2 ďakujem za pochopenie.

Odpoveď: Dobrý deň pán Balažovič,
vlastný výdajný stojan na mlieko sa nachádza v prevádzke - Domáca predajňa PD Bošáca, na Ul. 1.mája 309 v Novom Meste nad Váhom.

Lívia Zongorová
Referát obchodu, bytový a cestovného ruchu

Otázka od: Robert Uhrik - 25. august 2020
Dobry den. Upravuje nejako mesto cez VZN prace, ktore sposobuju nejaky hluk (kosacka, rotavator, pila a pod.) pocas nedele? Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň p. Uhrík,
Mesto Nové Mesto nad Váhom nemá VZN, ktoré by riešilo problematiku nadmerného hluku.
Najvyššie prípustné hladiny hluku sú stanovené vyhláškou MZ SR č. 549/2007 Z.z. Kontrolu dodržiavania uvedenej legislatívy zabezpečujú orgány verejného zdravotníctva t.j. regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa miestnej príslušnosti, zväčša na základe sťažností a podnetov obyvateľov. Problematiku obťažovania nadmerným hlukom, ktorý je spôsobený fyzickými osobami (napr. susedmi) je možné riešiť aj v zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka.

Oddelenie výstavby a rozvoja mesta

Otázka od: Matej Budák - 27. júl 2020
Dobrý deň, Chcem sa opýtať či by bolo možné naďalej uverejňovať aktuálne čísla potvrdených prípadov COVID19 na území našeho mesta. Donedávna keď prípady nepribúdali ste neustále aktualizovali informáciu o tom, že na území mesta je stále rovnaký počet prípadov a to iba 2. Teraz keď vieme, že prípady v okrese pribúdajú, tak ľudí vôbec neinformujete koľko nových prípadov je reálne na území mesta. Obyvatelia majú iba informáciu o počtoch v rámci okresu. Vytvára to potom dojem, že buď neviete alebo nechcete informovať. Ďakujem Budák

Odpoveď: Dobrý deň p. Budák.

V minulosti sme uverejňovali počty nakazených na území mesta z dôvodu, že sme s tými informáciami disponovali. Nakoľko Regionálny úrad TN nám prestal poskytovať presnejšie informácie v rámci okresu, nie je možné aktualizovať počty nakazených na území mesta Nové Mesto nad Váhom.

Prajem pekný zvyšok dňa.

Otázka od: Roman Donát - 20. júl 2020
Začala sa v našom meste budovať optická sieť? Bude pokryté celé mesto alebo len niektoré časti? Konkrétne ma zaujíma oblasť "Samoty". Už dlhé roky čakám, že v 21. storočí nebudeme brániť moderným technológiam a dáme im zelenú. V Piešťanoch funguje optická sieť už skoro 13 rokov. Ako to bude s nami? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň pán Donát,
momentálne Orange a Telekom budujú v meste optickú sieť v 5 etapách. Snažia sa pokrývať hlavne bytové domy. Momentálne dokončujú etapu č. 3 (1. mája, Rajková a okolie ) a č.4 (Hájovky a okolie) . Samoty sa v týchto 5 etapách nenachádzajú. Do budúcna Telekom plánuje pokryť aj Samoty. Individuálna bytová výstavba je pre nich nákladnejšia , tak v prvom rade riešia lokality ktoré sú pre operátorov rentabilnejšie.

S pozdravom
Pavol Moravec
Mestský úrad NMnV

Otázka od: Olga Šimová - 9. júl 2020
Prosím Vás o oznámenie na základe ktorého boli od 9.7.2020 znova zakázané návštevy v uvednom zariadení ktoré sa vykonávali za mimoriadne prísnych hygienických príkazov. Treba zvážiť,že starkí ktorí nedokážu telefonovať a inak komunikovať s príbuznými sú odkázaní len na návštevy a v neposlednom rade zomierajú na to že nemajú kontakt s blízkou rodinou a nie na koronavírus.Ďakujem za odpoveď Šimová

Odpoveď: Dobrý deň,
na základe príkazu primátora mesta, v Zariadení pre seniorov, ako i v ostatných sociálnych zariadeniach mesta, sa budú od 09.07. naďalej dodržiavať sprísnené opatrenia v súvislosti s ochorením Covid-19, nakoľko v našom meste boli potvrdené pozitívne prípady ochorenia. Bližšie info získate priamo v ZpS - kubricka@zpsnm.sk.
E.Pastieriková - ref.sociálny Mestský úrad

Otázka od: Juraj Kolar - 6. júl 2020
Dobrý deň, Chcem sa informovať, či by sa nedalo niečo robiť s zaparkovanými autami na Ulici Tehelná (ide o chodník a cestu pri bývalej škole). Autá parkujú na chodníkoch a na ceste obmedzujú premávku. Nedá sa tam osadiť tabula zákaz zastavenia? Obyvatelia ulice sú tak lenivý zaparkovať auto do dvora, že radšej zavadzajú ostatným. Poprosím Vás riešte túto situáciu. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň pán Kolar,
Váš podnet budeme riešiť na zasadnutí Komisie dopravy pri Mestskom zastupiteľstve Nové Mesto nad Váhom.

Doplnené 6.7.2020: Na komisii sa prerokoval Váš podnet:

Ak by Mesto – Nové Mesto nad Váhom pristúpilo k osadeniu dopravného značenia č. 270 alebo 271 všetky vozidlá by museli parkovať na pozemkoch svojich rodinných domov. Komisia odporúča aby MsP Nové Mesto nad Váhom vykonávala v danej lokatite častejšie kontroly.

Alena Rudyová, Referát dopravy a miestnych komunikácií

Otázka od: Ján Marek - 29. jún 2020
Chcel by som vedieť, kde presne sa bude prebiehať výstavba nového kúpaliska a či má mesto na tieto priestory vypracovaný urbanistický plán ? Za odpoveď ďakujem

Odpoveď: V súčasnosti sú podklady na Verejnú anonymnú kombinovanú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov na „Mestskú plaváreň a letné kúpalisko v Novom Meste nad Váhom“ zaslané na schválenie Slovenskej komore architektov. Po ich schválení budú súťažné podmienky a v rámci nich aj rozsah riešeného územia zverejnené na oficiálnej stránke mesta NMnV.

Otázka od: Zuzana Nosalekova - 1. jún 2020
Dobrý deň chcem ísť do podnájmu ale nemám trvalý pobyt v občianskom a nemám si ho kam nahlásiť bude v tom problém ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
v prípade, že máte záujem požiadať o pridelenie mestského nájomného bytu je podmienkou mať trvalé bydlisko na území Mesta Nového Mesta nad Váhom.

Lívia Zongorová
referát bytový

Otázka od: Ružena Kupicová - 8. máj 2020
Dobrý deň . Nemohli by sa Rozhodnutia na platbu daní a odpadu , s ohľadom na súčasnú situáciu , doručovať na vyžiadanie elektronicky? Ak by ste vytvorili nejaký viditeľný oznam a formulár na tejto stránke, kde by sa dali vpisovať identifikačné údaje žiadateľa , a potom by sa to Rozhodnutie považovalo za doručené. Len je škoda, že nefunguje mestský rozhlas, kde by sa o tejto možnosti dozvedelo viac obyvateľov. Tí občania, čo si to vyžiadajú, určite rýchlejšie uhradia tieto poplatky a nebudú musieť čakať na písomné vyzvanie. Ak by sa to ujalo, prinieslo by to do budúcna aj úsporu verejných financií .

Odpoveď: Dobrý deň pani Kupicová,
v zmysle zákona o e-Governmente boli všetky rozhodnutia pre daň z nehnuteľnosti a poplatok za KO vytvorené elektronicky cez slovensko.sk. Tým poplatníkom, ktorí majú aktivované elektronické schránky na slovensko.sk sa doručili rozhodnutia priamo do elektronickej schránky. Ak bude chcieť poplatník dostávať rozhodnutia elektronicky môže si aktivovať elektronickú schránku pre doručovanie písomností na slovensko.sk (poplatník potrebuje občiansky preukaz s čipom).
Ostatné rozhodnutia sme vytlačili a pre tento rok sme sa rozhodli kvôli opatreniu spojenému s možným šírením nákazy korona vírusom COVID 19 doručovať netradične a to priamo do poštových schránok. Takýto spôsob doručenia zabraňuje priamemu kontaktu medzi Vami a pracovníkmi mestského úradu a tým obojstranne chráni zdravie Vás i pracovníkov mestského úradu.
S pozdravom

Oddelenie finančnej a informačnej sústavy

Otázka od: Tomáš Kožuch - 6. máj 2020
Dobrý deň príslušníci mestskej polície Nmnad Váhom v mesiaci máj 2020 kontrolovali športové ihrisko základnej školy na ul. Tematínskej v Nmnad Váhom. Na uvedenom mieste mi bolo povedané príslušníkmi MsP., že musím opustiť hore uvedený areál, nakoľko Mesto Nmnad Váhom konkrétne krízový štáb Nm nad Váhom v súvislosti Covid 19, nepovolil vstup na verejné športoviská. Vzhľadom k tomu, že ústredný krízový štáb vlády SR od konca apríla 2020 povolil vstup v tzv. prvej fáze uvoľňovania opatrení na verejné prístupné športové miesta. Podľa môjho názoru nariadenia vlády SR sú nadradené nad nariadením mesta a z hore uvedeného športoviska som musel toto miesto opustiť neoprávnene.

Odpoveď: Dobrý deň p. Kožuch.
Aby v tom bolo jasno, verejné ihriská nie sú ihriská na základných školách.
A poprosím prečítajte si usmernenie, ktoré vydal hl. hygienik SR
http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Usmernenie_hlavneho_hygienika_SR_sportoviska.pdf

Ďakujem

Otázka od: Peter Novák - 28. apríl 2020
Dobrý deň, na ktorej ulici v meste je knihobúdka? Mám navyše knihy a chcem ich tam dať. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
knihobúdka v Novom Meste nad Váhom sa nachádza v parku J.M.Hurbana.

Mestský úrad

Otázka od: Peter Isteník - 25. marec 2020
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s dosť frekventovanou otázkou: neuvažuje vedenie mesta s možnosťou pridelovania ochranných pomôcok /za úplatu/-hlavne rúšok starším obyvateľom? Dôvod:všade sa prijímajú opatrenia na eliminovanie pohybu starších ľudí v celospoločenskom záujme. A kedže niektoré úkony sa nedajú vylúčiť/nákupy/ , podľa nariadenia sa už bez prekrytia horných dýchacích ciest ani nesmú pohybovať žiadne osoby. "Opatrenie č. OLP/2732/2020 Všetkým osobám sa zakazuje s účinnosťou od 25. marca 2020 od 00:00 hod. do odvolania vychádzať' a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest (napríklad respirátor, rúško, šál, šatka, atď.)" Kedže nákup týchto rúšok nie je jednoduchý/nedostatkový tovar/,vedel by som si predstaviť,že by dôchodcovia neobjehali lekárne, ale boli by im rúška v nevyhnutmom počte predané na určitom mieste/alebo doručené/ Vo viacerých obciach a mestách to asi aj prevádzkujú Dakujem za pochopenie

Odpoveď: Dobrý deň pán Isteník,

v obmedzenom množstve máme k dispozícii pre tých z nášho mesta, ktorí ich súrne potrebujú a nemôžu si ich zabezpečiť.
Ak potrebujete, alebo vie o ľuďoch ktorí majú problém zabezpečiť si rúško, môžete nás kontaktovať na email : pomoc@nove-mesto.sk, alebo zavolať na číslo 0915 595 613

Mesto Nové Mesto nad Váhom

Otázka od: JUDr. Ľubica Košťálová - 21. marec 2020
Dobrý deň, vzhľadom k tomu, že ste zvýšili sadzbu dane pre rok 2020 za byty o 100 % kde možno nájsť znenie Dodatku č. 1 k VZN č. 9/2016 o miestnych daniach a znenie Dodatku č. 6 k VZN č. 1/2006 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady , nakoľko aj ten ste zvýšili a zatiaľ nevedno o koľko? Rada by som si overila správnosť vystaveného rozhodnutia. Nerozumiem totiž, z akého dôvodu mi bolo zaslané do elektronickej schránky rozhodnutie o dani z nehnuteľnosti pre rok 2020 2-krát, vždy s iným dátumom vyhotovenia, jedno datované k 06.03.2020 a druhé k 13.03.2020 a to na tú istú nehnuteľnosť s rovnakou výmerou a v rovnakej sume. Rozhodnutie má síce rovnaké číslo, stiahnuté PDF dokumenty majú však rôzne číslo, je to dosť mätúce.

Odpoveď: Dobrý deň,

všetky naše VZN sú uverejnené na našej webovej stránke mesta www.nove-mesto.sk.
Konkrétne VZN č. 9/2016 o miestnych daniach a jeho dodatok nájdete na https://www.nove-mesto.sk/item/vzn-c-92016-o-miestnych-daniach/
a VZN č. 1/2006 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady a jeho dodatky na https://www.nove-mesto.sk/item/vzn-1-2006-o-miestnom-poplatku-za-komunalne-odpady-a-drobne-stavebne-odpady/
Do Vašej elektronickej schránky Vám boli zaslané dve rozhodnutia. Pri druhom rozhodnutí Vám bol zaslaný elektronický formulár (form.asice) s nasledovným textom:
Dobrý deň,
zasielame Vám nové rozhodnutie na zaplatenie dane z nehnuteľností na rok 2020. Predchádzajúce rozhodnutie na rok 2020, ktoré Vám bolo zaslané, sa ruší na základe neuvedenia dodatku k VZN č. 9/2016. Suma dane v rozhodnutí sa nemení.
Ako príloha Vám bolo zaslané platné rozhodnutie.
Jedná sa o to , že vo formulári nám vypadli slová "jeho dodatku", ktoré sme potom doplnili a nanovo sme zaslali rozhodnutia s tým istím číslom. Takže prvé rozhodnutie, ktoré Vám prišlo 6.3.2020 pokladajte za neplatné . Platné je rozhodnutie , ktoré Vám bolo doručené dňa 13.03.2020.

Ďakujeme za porozumenie a ospravedlňujeme sa za vzniknuté komplikácie.

S pozdravom

Oddelenie finančnej a informačnej sústavy

Otázka od: Jozef Ševčík - 18. marec 2020
Dobrý deň ! Chcem vás upozorniť,na dlhšiu dobu nefunkčnosti Mestského rozhlasu,na uliciach Juraja Kréna a SNP ! Zvlášť v tejto dobe,kedy je rozhlas tak dôležitý na získanie informácii,ohľadom nariadení a opatrení okolo Koronavírusu . Žije tu dosť veľa ľudí a nie sú vôbec informovaný o ničom a pritom,včera,i dnes,niekde v diaľke,bolo len veľmi slabo počuť,že niečo sa ohlasuje ! Ďakujem !

Odpoveď: Dobrý deň, pracovníci TSM to boli skontrolovať – chyba je v zdrojoch. Toho času nie je možné zakúpiť, nakoľko sú obchody uzavreté. Objednávame, záleží na dodávateľovi.
Situáciu sa snažme riešiť.

Technické služby mesta

Otázka od: Radoslav Masarik - 10. marec 2020
Dobry den, prosim Vas o vyjadrenie, na zaklade coho Mesto rozhodlo o 78% zvyseni dane na rok 2020 (za r.2019 som platil 29,07 EUR, za r.2020 mam vymer na 51,80EUR). V kontexte vyvoja ekonomiky SR (rastu HDP, inflacie, a pod.) je to podla mojho nazoru neadekvatne a neopodstatnene rozhodnutie. Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň !
Bežný rozpočet samosprávy má byť v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy vyrovnaný alebo prebytkový. Keďže každým rokom sa roztvárajú nožnice medzi výškou bežných výdavkov ( zvyšovanie cien, legislatívne zmeny na úrovni štátu / novelizácia zákona o dani z príjmu fyzických osôb, novelizácia zákona o odpadoch, tzv.chodníková novela, valorizácia miezd zamestnancov verejnej správy , rekreačné poukazy , obedy zadarmo/,nový odmeňovací poriadok poslancov MsZ a členov komisií ) a bežných príjmov poslanci MsZ schválili na svojom zasadnutí 10.12.2019 v bode 9 Návrh dodatku č.1 k VZN č.9/2016 o miestnych daniach. V tomto dodatku boli upravené jednotlivé sadzby daní. Zápisnicu zo schvaľovania si môžete pozrieť na stránke mesta https://nove-mesto.sk/item/zapisnica-zo-06-zasadnutia-msz-konaneho-dna-10-decembra-2019/

Ing. Miroslav Trúsik, vedúci OFIS

Otázka od: Veronika Kostúrová - 10. marec 2020
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné podať žiadosť o pridelenie nájomného/sociálneho 1-2 izbového bytu, aj keď nie sme z NMV,no plánujeme sa presťahovať za prácou?Som samoživiteľka 2 detí, do septembra na rodičovskej dovolenke. Aktívne riešim zamestnanie, škôlku a školu a samozrejme,ak by bolo možné prehlasila by som aj trvalý pobyt. Ďakujem krásne za odpoveď. Príjemný deň.

Odpoveď: Dobrý deň, žiadosť o pridelenie bytu si môžete podať v prípade, že budete mať v Novom Meste nad Váhom trvalý pobyt, tlačivá sú prílohou Všeobecne záväzného nariadenia mesta Nové Mesto nad Váhom č. 3/2010 o spôsobe prideľovania nájomných bytov, ktoré je zverejnené na stránke mesta.

Lívia Zongorová, referát bytový MsÚ v Novom Meste nad Váhom

Otázka od: Janka Vladová - 27. február 2020
Prosím o uvedenie dátumu konania jarmoku v roku 2020. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,

Novomestský jarmok sa v roku 2020 uskutoční v dňoch 11.,12.,13. septembra.

Referát obchodu, bytový a cestovného ruchu

Otázka od: Milan Solovic - 27. február 2020
Dobrý deň, v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami mám otázku : Majú právo voliť aj bezdomovci resp. registrovaní občania bez trvalého pobytu ? Kde v N.Meste n.V. môže taký občan voliť a či má k tomu pred voľbami extra niečo spraviť ? Alebo občan SR bez evidovaného trvalého pobytu je diskriminovaný a nemá právo voliť ???

Odpoveď: Dobrý deň pán Solovic,
občania evidovaní na Mesto Nové Mesto nad Váhom, môžu voliť vo volebnom okrsku č. 14, ktorý sa nachádza na Odborárskej ulici 10 (4. základná škola, pri hasičoch). Oznamy o okrskoch a uliciach, ktoré patria do okrsku nájdete aj vo výveskách Nového Mesta nad Váhom.
Oznámenie o mieste a čase konania volieb pre občanov bez trvalého pobytu poskytne pracovníčka referátu evidencie obyvateľstva na vyžiadanie občana. Na volenie do NRSR je treba prísť do okrsku s občianskym preukazom v deň volieb, alebo si na evidencii obyvateľstva vybaviť hlasovací preukaz, ktorý umožní voliť kdekoľvek na Slovensku.

Veronika Beňáková
Referát evidencie obyvateľstva

Otázka od: Dano Glodzak - 6. február 2020
Zdravim Vas. Chcel by som upozornit ma rozbity spomalovac na Piestanskej ulici. Trieska to, robi to hluk, dieta nevieme uspat kvoli tomu. Prosim Vas o opravu . Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň pán Glodzak,
Dňa 6.2.2020 som nahlásila opravu rozbitého spomaľovača na ul. Piešťanská na TSM Nové Mesto nad Váhom Ing. V. Chovanec, ktorý sú správcami. Daný spomaľovač bude opravený ihneď.

Alena Rudyová, Referát dopravy a miestnych komunikácií

Otázka od: Jaroslav S - 31. január 2020
Dobry den,je možné vyplatiť dlh po dlžnom nájomníkovy a tým pádom ihneď užívať nehnuteľnosť bez čakania na konkurz? Keďže s rodinou súrne potrebujeme nové bývanie.Alebo by som potreboval kontakt na konkrétnu osobu,ktorá žiadosti vybavuje.Za odpoveď vopred ďakujem

Odpoveď: V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia mesta Nové Mesto nad Váhom č. 3/2010 o spôsobe prideľovania nájomných bytov a jeho dodatkov podľa článku 4 ods. 5 a) je primátor mesta oprávnený prideliť byt i osobe, ktorá z vlastného podnetu uhradí pohľadávku, ktorou je byt zaťažený.
Mesto Nové Mesto nad Váhom eviduje takýchto žiadateľov v evidencii uchádzačov o byt niekoľko.
V prípade záujmu o podanie žiadosti o pridelenie bytu sa informujte na bytovom referáte : Lívia Zongorová, č.t. 032 7402 121.

Otázka od: Miloš Babic - 29. november 2019
Chcem sa spýtať či MsP a štátnej polícii, nevadi že napriek zákazu zastavenia (žltá čiara) sústavne ľudia túto čiaru ignorujú a zastavujú tam čo vykladajú deti do školy,asi majú deti obrnu a potom sa tam ťažko prechádza.

Odpoveď: Dobrý deň. p. Babic
Na základe Vášho oznámenia vo veci vykladania osôb z motorových vozidiel v blízkosti školy Svätého Jozefa na ul. Klčové Vám oznamujem nasledovné. Mestská polícia na priechode pre chodcov pred školou Svätého Jozefa počas školskej dochádzky, často vykonáva dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Vďaka tejto kontrole Mestská polícia eliminovala páchanie dopravných priestupkov a zabezpečila, aby vodiči vykladali deti na parkovisku pred školou. Príslušníci Mestskej polície budú i naďalej vykonávať dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky v danej lokalite. O Vašom oznámení sme informovali OO PZ v Novom Meste nad Váhom.

pplk. Ing. Marián Ovšák
náčelník MsP

Otázka od: Miloš Babic - 6. november 2019
Prosím Vás chcem sa spýtať čo sa dá robiť s odparkovaným vrakom auta, ktoré máme zaparkované na ul.Dr.I.Markoviča č.8 (pri zadnom vchode, od garáží), to auto je bez EVČ a stojí tam už asi 5 rokov ak nie viac, síce vieme komu to auto patrí, ale to je márna debata. Tak verím že sa to nejak pohne. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň p. Babic,
na Vašu otázku „Čo sa dá robiť s odparkovaným vrakom auta, ktoré máte zaparkované na ul. Dr. I. Markoviča č.8“ som zistil nasledovné.
Jedná sa o Toyotu červenej farby bez ŠPZ. Majiteľom je J. M. Príslušníci MsP zistili, že auto má majiteľa a je odhlásené z evidencie motorových vozidiel.
V tomto prípade sa nejedná o vrak.

Ing. Marián Ovšák
náčelník MsP Nové Mesto nad Váhom

Otázka od: Melocikova Zuzana - 19. september 2019
Dobry den , byvam v mestskom byte uz 7 rokov. Som riadny platic nájmu aj smeti. , preco sa neda najomna zmluva predlzit na neurcito ak ano po akej dobe? A preco takymto najomcom nepredlzuju najomnu zmluvu teda automaticky ked su poriadny platici. To behanie po uradoch je horor pre zamestnaneho cloveka. mestsky urad bytove 3 dvere a este zelena budova a to neni vsetko.

Odpoveď: Dobrý deň.
V zmysle zákona č. 443/2010 Z.z., Zákon o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní
( v znení č. 134/2013 Z.z., 277/2015 Z.z., 249/2017 Z.z.) podľa § 12 ods. 2:
Doba nájmu dohodnutá v nájomnej zmluve môže byť najviac tri roky okrem prípadov,
a) ak nájomcom je osoba so zdravotným postihnutím uvedeným v prílohe č. 2 vyššie uvedeného zákona, ktorému sa prenajíma nájomný byt spĺňajúci podmienky ustanovené osobitným predpisom, pričom doba nájmu v tomto prípade môže byť najviac desať rokov alebo
b) ak nájomcom je osoba podľa § 22 ods. 3 písm. d) ( osoba žijúca v domácnosti, ktorej sa poskytuje bytová náhrada za byt vydaný podľa osobitného predpisu), ktorej sa prenajíma nájomný byt, pričom doba nájmu v tomto prípade môže byť najviac desať rokov.
Z uvedeného je zrejmé, že v nájomných bytoch, na ktoré bola mestu poskytnutá dotácia na rozvoj bývania nie je možné uzavrieť so žiadateľom o opakované uzavretie nájomnej zmluvy nájomnú zmluvu na dobu neurčitú.

Lívia Zongorová
referát bytový MsÚ Nové Mesto nad Váhom

Otázka od: Jozef Varta Hollého 1917/12 - 13. september 2019
Už dva dni nemáme zabezpečenú dodávku plynu. Pracovníci asi nejakí plynári mi včera povedali, že pôjde dnes. Nejde. Chápem, že môže ísť é závažnejšiu poruchu, ale nechápem prečo postihnutých obyvateľov nikto o ničom neinformoval. Varta

Odpoveď: Dobrý deň
Prerušenie dodávky plynu je spôsobené havarijnou situáciou, ktorá je v riešení SPP. Otázky spustenia je potrebné smerovať na SPP nakoľko Mesto Nové Mesto nad Váhom to nevie ovplyvniť.

Oddelenie výstavby a rozvoja mesta

Otázka od: Zuzana Trúsikova - 9. september 2019
dobrý deň,chcela by som sa informovať kedy sa začne s výstavbou lidla na bývalom kúpalisku ?? A či vôbec...

Odpoveď: Dobrý deň,
Spoločnosť LIDL dovybavuje príslušné povolenia a následne chce začať s výstavbou ešte tento rok. V súčasnosti má už vydané stavebné povolenie na väčšinu stavebných objektov, čaká na právoplatnosť povolení, súbežne však vyberá aj dodávateľov na výstavbu, takže výstavba LIDL je otázka niekoľkých týždňov.

Oddelenie výstavby a rozvoja mesta

Otázka od: Gusto - 12. august 2019
Dobrý deň, zaujímalo by ma, prečo mesto odmieta prevziať pod svoju správu Ulicu Gen. Institorisa a dlhodobo nereaguje na výzvy depelopera a obyvateľov tejto ulice. Za objasnenie vopred ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
Mesto vo veci prevzatia stavebných objektov a pozemkov od spoločnosti Revinvest už dlhší čas rokuje.
V súčasnej dobe sa pripravuje prevzatie jednotlivých stavebných objektov.
Schválenie prevzatia objektov a pozemkov bude predmetom rokovania najbližšieho Mestského zastupiteľstva 10.9.2019.

Oddelenie právne a správy majetku

1 |  2 |  »